DS12R885S-33+
Mfr.Part #
DS12R885S-33+
Package / Case
24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 24-SOIC
Stock
376
In Stock :
376
Product Category :
Real Time Clocks
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Date Format :
YY-MM-DD-dd
Terminal Pitch :
1.27mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Position :
Dual
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Type :
Clock/Calendar
Factory Lead Time :
6 Weeks
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Tube
Number of Timers :
1
Length :
15.6mm
Voltage - Supply :
2.97V~3.63V
Published :
2003
Supply Voltage :
3.3V
Time-Min :
SECONDS
Pin Count :
24
Height :
2.35mm
Volatile :
Surface Mount
Lead Free :
Lead Free
Time Format :
HH:MM:SS (12/24 hr)
HTS Code :
Package / Case :
24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Voltage - Supply, Battery :
2V~3.05V
Interrupt Capability :
Y
Radiation Hardening :
No
Logic Function :
Clock
ECCN Code :
EAR99
Number of Pins :
24
Interface :
Parallel
Width :
7.6mm
Operating Supply Voltage :
3.3V
Base Part Number :
DS12R885
Memory Size :
114B
Clock Frequency :
0.032MHz
JESD-609 Code :
e3
Contact Plating :
Tin
Mount :
Surface Mount
Feature :
Alarm, Leap Year, NVSRAM, Square Wave Output, Trickle-Charger
REACH SVHC :
Unknown
Current - Timekeeping (Max) :
2mA @ 2.97V~3.63V
Number of Terminations :
Datasheets
DS12R885S-33+
Introducing Real Time Clocks Analog Devices, Inc. DS12R885S-33+ from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~85°C, Type:Clock/Calendar, Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:24-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Number of Pins:24, Base Part Number:DS12R885, Number of Terminations:24, DS12R885S-33+ pinout, DS12R885S-33+ datasheet PDF, DS12R885S-33+ amp .Beyond Real Time Clocks Analog Devices, Inc. DS12R885S-33+ ,we also offer DS1371U+T&R, RV-3129-C3-32.768KHZ-OPTION-B-TA-QC, RV-8523-C3-32.768KHZ-20PPM-TA-QC, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.