DS1270AB-70#
Mfr.Part #
DS1270AB-70#
Package / Case
36-DIP Module (0.600, 15.24mm)
Description
IC NVSRAM 16MBIT PARALLEL 36EDIP
Product Category :
Memory
Operating Supply Voltage :
5V
Lead Free :
Contains Lead
Memory Size :
16Mb 2M x 8
Terminal Finish :
TIN LEAD
JESD-609 Code :
e0
Mounting Type :
Through Hole
Operating Mode :
ASYNCHRONOUS
Base Part Number :
DS1270AB
Pin Count :
36
Voltage - Supply :
4.75V~5.25V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Memory Interface :
Parallel
Number of Pins :
36
Qualification Status :
Not Qualified
Memory Width :
8
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
ECCN Code :
3A991.B.2.A
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
HTS Code :
Frequency :
70GHz
Number of Terminations :
Access Time (Max) :
70 ns
Memory Type :
Non-Volatile
Peak Reflow Temperature (Cel) :
240
Number of Functions :
1
Organization :
2MX8
Published :
Package / Case :
36-DIP Module (0.600, 15.24mm)
Density :
16 Mb
Data Bus Width :
8B
Supply Voltage :
5V
Packaging :
Tube
Memory Format :
NVSRAM
Write Cycle Time - Word, Page :
70ns
Additional Feature :
5 YEAR DATA RETENTION
Surface Mount :
Datasheets
DS1270AB-70#
Introducing Memory Analog Devices, Inc. DS1270AB-70# from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Base Part Number:DS1270AB, Number of Pins:36, Operating Temperature:0°C~70°C TA, Number of Terminations:36, Package / Case:36-DIP Module (0.600, 15.24mm), DS1270AB-70# pinout, DS1270AB-70# datasheet PDF, DS1270AB-70# amp .Beyond Memory Analog Devices, Inc. DS1270AB-70# ,we also offer AT25SF081B-SSHB-T, AT25SF041B-SSHB-T, AT25SF041B-SHB-T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.