DS1267S-100
Mfr.Part #
DS1267S-100
Manufacturer
Analog Devices, Inc.
Package / Case
16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description
IC DGT POT 100KOHM 256TAP 16SOIC
Manufacturer :
Analog Devices, Inc.
Product Category :
Digital Potentiometers
Configuration :
Potentiometer
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Resistance - Wiper (Ω) (Typ) :
400
Tolerance :
±20%
Resistance :
100kOhm
Number of Circuits :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Taps :
256
Interface :
Serial
Temperature Coefficient :
750 ppm/°C
Width :
7.5mm
Feature :
Cascade Pin
Number of Functions :
2
Number of Terminations :
16
Number of Pins :
16
Qualification Status :
Not Qualified
Mounting Type :
Surface Mount
Supply Voltage :
5V
Taper :
Linear
Resistor Terminal Voltage-Max :
5.5V
Package / Case :
16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Total Resistance :
100000Ohm
Surface Mount :
yes
Length :
10.3mm
Bandwidth :
0.1 kHz
Memory Type :
Volatile
Terminal Position :
Dual
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Pbfree Code :
yes
Terminal Form :
Gull wing
Packaging :
Tube
Base Part Number :
DS1267
Voltage - Supply :
5V
Power Supplies :
5V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Pin Count :
Published :
Number of Positions :
256
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Lead Free :
Lead Free
Datasheets
DS1267S-100
Introducing Digital Potentiometers Analog Devices, Inc. DS1267S-100 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:16, Number of Pins:16, Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:16-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Bandwidth:0.1 kHz, Operating Temperature:-40°C~85°C, Base Part Number:DS1267, DS1267S-100 pinout, DS1267S-100 datasheet PDF, DS1267S-100 amp .Beyond Digital Potentiometers Analog Devices, Inc. DS1267S-100 ,we also offer AD5165BUJZ100-R7, DS3904U-020+T&R, MAX5400EKA+T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.