DS1254WB-150
Mfr.Part #
DS1254WB-150
Package / Case
168-BGA
Description
IC RTC PHANTOM PAR 168-BGA
Product Category :
Real Time Clocks
Published :
Interface :
Parallel
Package / Case :
168-BGA
Voltage - Supply, Battery :
3V
Current - Timekeeping (Max) :
7mA @ 3.3V
Feature :
Leap Year, NVSRAM
Radiation Hardening :
No
Access Time :
150 ns
Operating Supply Voltage :
3.3V
Voltage - Supply :
3V~3.7V
Lead Free :
Contains Lead
Packaging :
Tray
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
4 (72 Hours)
Type :
Phantom Time Chip
Mount :
Surface Mount
Data Bus Width :
8B
Date Format :
YY-MM-DD-dd
Density :
16 Mb
Base Part Number :
DS1254
Memory Size :
2MB
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Temperature :
0°C~70°C
Frequency :
150GHz
Number of Pins :
168
Time Format :
HH:MM:SS:hh (12/24 hr)
Mounting Type :
Surface Mount
Datasheets
DS1254WB-150
DS1254 Real Time Clocks Leap Year, NVSRAM
DS1254WB-150 Overview
In package 168-BGA, real time clocks can be found.In this case, time clock is packaged in the way of Tray.A voltage of 3V~3.7V is supplied to this electrical RTC.Electrical real time clock type Phantom Time Chip.There is an electronic component mounted in the way of Surface Mount.Ideally, the operating temperature should be 0°C~70°C.During operation, the value of Leap Year, NVSRAM can be ensured.This object belongs to the family DS1254.There is 3V supply voltage for this electrical digital time clock.A memory of 2MB is embedded in the RTC times, which can be used to store programs and data.A Surface Mount mounting type is assigned to the RTC module.The real time clock is equipped with 168 pins.A high efficiency supply voltage should be maintained at 3.3V.You can achieve 150GHz frequency.
DS1254WB-150 Features
168-BGA package
Be maintained at 3.3V for high efficiency.