DS1233MS-55/T&R
Mfr.Part #
DS1233MS-55/T&R
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC SUPERVISOR 1 CHANNEL 8SOIC
Product Category :
Supervisors
Number of Voltages Monitored :
1
Max Reset Threshold Voltage :
4.75V
Min Operating Temperature :
-40°C
Operating Supply Current :
50μA
Max Supply Current :
50μA
Number of Pins :
8
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Free :
Lead Free
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Reset :
Active Low
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Base Part Number :
DS1233M
Supplier Device Package :
8-SOIC
Mount :
Surface Mount
Undervoltage Threshold :
4.5V
Min Supply Voltage :
1.2V
Max Operating Temperature :
85°C
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Reset Timeout :
200ms Minimum
Voltage - Threshold :
4.625V
Output :
Open Drain or Open Collector
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Type :
Simple Reset/Power-On Reset
Published :
Overvoltage Threshold :
4.75V
Mounting Type :
Surface Mount
Factory Lead Time :
6 Weeks
Min Reset Threshold Voltage :
4.5V
Max Supply Voltage :
5.5V
Watchdog Timer :
No
Series :
EconoReset
Datasheets
DS1233MS-55/T&R
Introducing Supervisors Analog Devices, Inc. DS1233MS-55/T&R from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:8, Base Part Number:DS1233M, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Output:Open Drain or Open Collector, Package / Case:8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Type:Simple Reset/Power-On Reset, Mounting Type:Surface Mount, DS1233MS-55/T&R pinout, DS1233MS-55/T&R datasheet PDF, DS1233MS-55/T&R amp .Beyond Supervisors Analog Devices, Inc. DS1233MS-55/T&R ,we also offer XC6121E616ER-G, SR1UARU, TPS3840DL28DBVR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.