DS1225AD-85+
Mfr.Part #
DS1225AD-85+
Package / Case
28-DIP Module (0.600, 15.24mm)
Description
IC NVSRAM 64KBIT PARALLEL 28EDIP
Product Category :
Memory
Mounting Type :
Through Hole
Supply Voltage :
5V
Published :
Voltage - Supply :
4.5V~5.5V
Memory Format :
NVSRAM
Organization :
8KX8
REACH SVHC :
Unknown
Number of Terminations :
28
Pbfree Code :
yes
Memory Size :
64Kb 8K x 8
Frequency :
85GHz
Additional Feature :
10 YEAR DATA RETENTION
Power Supplies :
5V
Number of Pins :
28
Number of Functions :
1
Terminal Finish :
Tin
Density :
64 kb
Address Bus Width :
8B
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Width :
18.29mm
Terminal Pitch :
2.54mm
Pin Count :
Package / Case :
28-DIP Module (0.600, 15.24mm)
HTS Code :
Write Cycle Time - Word, Page :
85ns
Operating Supply Current :
75mA
Radiation Hardening :
No
Base Part Number :
DS1225A
Length :
39.37mm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Operating Supply Voltage :
5V
Data Bus Width :
8B
Standby Current-Max :
0.01A
Load Capacitance :
5pF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Memory Type :
Non-Volatile
Mount :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Access Time (Max) :
85 ns
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Height :
10.67mm
Memory Interface :
Parallel
Lead Free :
Lead Free
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
DS1225AD-85+
Introducing Memory Analog Devices, Inc. DS1225AD-85+ from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Number of Terminations:28, Number of Pins:28, Operating Temperature:0°C~70°C TA, Package / Case:28-DIP Module (0.600, 15.24mm), Base Part Number:DS1225A, DS1225AD-85+ pinout, DS1225AD-85+ datasheet PDF, DS1225AD-85+ amp .Beyond Memory Analog Devices, Inc. DS1225AD-85+ ,we also offer AT25SF081B-SSHB-T, AT25SF041B-SSHB-T, AT25SF041B-SHB-T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.