DS1100M-50
Mfr.Part #
DS1100M-50
Package / Case
8-DIP (0.300, 7.62mm)
Description
IC DELAY LINE 5TAP 50NS 8DIP
Product Category :
Delay Lines
Supply Voltage :
5V
Programmable Delay Line :
No
Base Part Number :
DS1100
Surface Mount :
No
Voltage - Supply :
4.75V~5.25V
Output Polarity :
TRUE
Lead Free :
Contains Lead
Logic IC Type :
SILICON DELAY LINE
Power Supplies :
5V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
20
Output Impedance :
50Ohm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
8
Terminal Position :
Dual
Number of Taps/Steps :
5
Reach Compliance Code :
not_compliant
Total Delay-Nom (td) :
50 ns
Number of Independent Delays :
1
Available Total Delays :
50ns
Mounting Type :
Through Hole
Peak Reflow Temperature (Cel) :
240
Width :
7.62mm
Delay to 1st Tap :
10ns
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Qualification Status :
Not Qualified
JESD-30 Code :
R-PDIP-T8
Published :
Function :
Nonprogrammable
Package / Case :
8-DIP (0.300, 7.62mm)