DS1088LU-10
Mfr.Part #
DS1088LU-10
Manufacturer
Analog Devices, Inc.
Package / Case
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Description
FIXED-FREQUENCY ECONO OSC
Stock
386
In Stock :
386
Manufacturer :
Analog Devices, Inc.
Product Category :
Clock Generators, PLLs, Frequency Synthesizers
Operating Temperature :
-20°C~85°C
Pin Count :
8
Published :
2012
Width :
3mm
Number of Terminations :
8
Pbfree Code :
yes
Number of Circuits :
1
Factory Lead Time :
10 Weeks
Ratio - Input:Output :
1:1
Frequency :
10MHz
Length :
3mm
Terminal Form :
Gull wing
Mounting Type :
Surface Mount
Supply Voltage :
3.3V
Differential - Input:Output :
No/No
PLL :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
EconOscillator™
JESD-609 Code :
e3
Terminal Position :
Dual
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Packaging :
Tube
Terminal Pitch :
0.65mm
Number of Pins :
Base Part Number :
DS1088L
Type :
Clock Generator
Package / Case :
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Supply :
2.7V~3.6V
Surface Mount :
yes
Divider/Multiplier :
Yes/No
Input :
Clock
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Datasheets
DS1088LU-10
Introducing Clock Generators, PLLs, Frequency Synthesizers Analog Devices, Inc. DS1088LU-10 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-20°C~85°C, Number of Terminations:8, Mounting Type:Surface Mount, Number of Pins:8, Base Part Number:DS1088L, Type:Clock Generator, Package / Case:8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width), DS1088LU-10 pinout, DS1088LU-10 datasheet PDF, DS1088LU-10 amp .Beyond Clock Generators, PLLs, Frequency Synthesizers Analog Devices, Inc. DS1088LU-10 ,we also offer LMX2485ESQ/NOPB, SI5351B-B-GM, ADF4360-4BCPZRL7, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.