DS1075Z-80
Mfr.Part #
DS1075Z-80
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description
IC OSC DUAL FX FREQ 80MHZ 8-SOIC
Programmable Timers and Oscillators
Terminal Finish :
TIN LEAD
Pbfree Code :
No
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
JESD-609 Code :
e0
Supply Voltage :
5V
Frequency :
80MHz
Packaging :
Tube
Reach Compliance Code :
Unknown
Surface Mount :
yes
Pin Count :
8
Qualification Status :
COMMERCIAL
Terminal Form :
Gull wing
Peak Reflow Temperature (Cel) :
245
Height Seated (Max) :
1.75mm
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Length :
4.9mm
Terminal Pitch :
1.27mm
Series :
EconOscillator™
Primary Clock/Crystal Frequency-Nom :
50MHz
Current - Supply :
35mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Width :
3.9mm
Number of Terminations :
8
JESD-30 Code :
R-PDSO-G8
Operating Temperature :
0°C~70°C
Voltage - Supply :
4.75V~5.25V
Datasheets
DS1075Z-80
Introducing Programmable Timers and Oscillators Analog Devices, Inc. DS1075Z-80 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Number of Terminations:8, Operating Temperature:0°C~70°C, Type:Oscillator, Fixed Frequency (Dual), DS1075Z-80 pinout, DS1075Z-80 datasheet PDF, DS1075Z-80 amp .Beyond Programmable Timers and Oscillators Analog Devices, Inc. DS1075Z-80 ,we also offer LMC555CN/NOPB, ICM7555ISA+T, LM555CM, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Analog Devices, Inc. DS1075Z-80
Programmable Timers and Oscillators Analog Devices, Inc. DS1075Z-80 Overview
DS1075Z-80 Features
The DS1075Z-80 from Analog Devices features dual programmable oscillators that can independently generate frequencies up to 80 MHz, offering exceptional versatility in frequency setting. Its integrated phase-locked loop (PLL) technology ensures stable and accurate frequency outputs, critical for advanced digital communications. Additional features include low power consumption, wide voltage operation range, and easy programmability through a serial interface, making it a top choice for energy-efficient and high-performance designs.
DS1075Z-80 Applications
  • Texas Instruments
    IC OSC SGL TIMER 100KHZ 8-SOIC
  • Texas Instruments
    IC OSC SGL TIMER 100KHZ 8-SOIC
    IC OSC SGL TIMER 100KHZ 8-SOIC
    IC OSC PROG TIMER 100KHZ 14SOIC
  • Nexperia
    IC OSC PROG TIMER 36MHZ 14SOIC