DS1075Z-60
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DS1075Z-60
Manufacturer
Analog Devices, Inc.
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC OSC DUAL FX FREQ 60MHZ 8-SOIC
Manufacturer :
Analog Devices, Inc.
Product Category :
Programmable Timers and Oscillators
Width :
3.9mm
Terminal Form :
Gull wing
Packaging :
Tube
HTS Code :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Type :
Oscillator, Fixed Frequency (Dual)
Supply Voltage :
5V
Mount :
Surface Mount
Height Seated (Max) :
1.75mm
Published :
Operating Temperature :
0°C~70°C
Series :
EconOscillator™
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Pitch :
1.27mm
Load Capacitance :
15pF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Primary Clock/Crystal Frequency-Nom :
50MHz
Peak Reflow Temperature (Cel) :
245
Reach Compliance Code :
not_compliant
ECCN Code :
EAR99
Length :
4.9mm
Number of Terminations :
8
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Pin Count :
8
Qualification Status :
Not Qualified
JESD-609 Code :
e0
Base Part Number :
DS1075
Lead Free :
Contains Lead
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
JESD-30 Code :
R-PDSO-G8
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Supply Current :
35mA
Frequency :
60MHz
Frequency Tolerance :
0.5%
Voltage - Supply :
4.75V~5.25V
Datasheets
DS1075Z-60
Introducing Programmable Timers and Oscillators Analog Devices, Inc. DS1075Z-60 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:Oscillator, Fixed Frequency (Dual), Operating Temperature:0°C~70°C, Mounting Type:Surface Mount, Number of Terminations:8, Package / Case:8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Base Part Number:DS1075, DS1075Z-60 pinout, DS1075Z-60 datasheet PDF, DS1075Z-60 amp .Beyond Programmable Timers and Oscillators Analog Devices, Inc. DS1075Z-60 ,we also offer LMC555CN/NOPB, ICM7555ISA+T, LM555CM, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Analog Devices, Inc. DS1075Z-60
Programmable Timers and Oscillators Analog Devices, Inc. DS1075Z-60 Overview
The DS1075Z-60 by Analog Devices, Inc. represents a sophisticated solution in the realm of programmable timers and oscillators. This integrated circuit is specifically engineered to deliver high-frequency performance with a dual fixed frequency output of up to 60MHz. The compact 8SOIC package encapsulates robust functionality suitable for a variety of advanced electronic applications. The Programmable Timers and Oscillators Analog Devices, Inc. DS1075Z-60 is designed to offer both reliability and precision, making it an essential component for developers looking to enhance system performance while maintaining size and power efficiency.
DS1075Z-60 Features
  • Dual fixed-frequency operation at 60MHz enabling simultaneous dual outputs.
  • Low power consumption, which is critical for portable and battery-operated devices.
  • Compact 8SOIC package, ideal for applications where space is at a premium.
DS1075Z-60 Applications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Texas Instruments
    IC OSC SGL TIMER 100KHZ 8-SOIC
  • Texas Instruments
    IC OSC SGL TIMER 100KHZ 8-SOIC
    IC OSC SGL TIMER 100KHZ 8-SOIC
    IC OSC PROG TIMER 100KHZ 14SOIC
  • Nexperia
    IC OSC PROG TIMER 36MHZ 14SOIC