DS1073Z-100
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DS1073Z-100
Manufacturer
Analog Devices, Inc.
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC OSC DL FX FREQ 100MHZ 8-SOIC
Manufacturer :
Analog Devices, Inc.
Product Category :
Programmable Timers and Oscillators
JESD-609 Code :
e0
Terminal Pitch :
1.27mm
Supply Voltage :
3V
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Terminal Form :
Gull wing
Height Seated (Max) :
1.75mm
Voltage - Supply :
2.7V~3.6V
Packaging :
Tube
Terminal Finish :
TIN LEAD
JESD-30 Code :
R-PDSO-G8
Mounting Type :
Surface Mount
Type :
Oscillator, Fixed Frequency (Dual)
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
245
Qualification Status :
COMMERCIAL
Pin Count :
8
Pbfree Code :
No
Width :
3.9mm
Length :
4.9mm
Frequency :
100MHz
Number of Terminations :
8
Current - Supply :
25mA
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Series :
EconOscillator™
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Surface Mount :
yes
Datasheets
DS1073Z-100
Introducing Programmable Timers and Oscillators Analog Devices, Inc. DS1073Z-100 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~85°C, Mounting Type:Surface Mount, Type:Oscillator, Fixed Frequency (Dual), Package / Case:8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Number of Terminations:8, DS1073Z-100 pinout, DS1073Z-100 datasheet PDF, DS1073Z-100 amp .Beyond Programmable Timers and Oscillators Analog Devices, Inc. DS1073Z-100 ,we also offer LMC555CN/NOPB, ICM7555ISA+T, LM555CM, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Analog Devices, Inc. DS1073Z-100
Programmable Timers and Oscillators Analog Devices, Inc. DS1073Z-100 Overview
The DS1073Z-100 by Analog Devices, Inc. stands out as a high-performance, dual fixed-frequency oscillator tailored for precision applications. Specifically designed for advanced electronic systems, this integrated circuit (IC) ensures reliable frequency generation up to 100MHz. Its compact 8SOIC package makes it ideal for space-constrained applications while maintaining high-frequency accuracy and stability. This oscillator's versatility and efficiency make it an excellent choice for manufacturers seeking robust solutions for complex electronics, enhancing system integrity and performance.
DS1073Z-100 Features
DS1073Z-100 Applications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Texas Instruments
    IC OSC SGL TIMER 100KHZ 8-SOIC
  • Texas Instruments
    IC OSC SGL TIMER 100KHZ 8-SOIC
    IC OSC SGL TIMER 100KHZ 8-SOIC
    IC OSC PROG TIMER 100KHZ 14SOIC
  • Nexperia
    IC OSC PROG TIMER 36MHZ 14SOIC