DRT-480-48
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DRT-480-48
Manufacturer
MEAN WELL
Package / Case
Metal
Datasheet
Download
Description
AC/DC CONVERTER 48V 480W
Manufacturer :
MEAN WELL
Product Category :
Approval Agency :
CB, CE, cULus, cURus, TUV
Feature :
Adjustable Output
Voltage - Isolation :
3kV
Max Output Power :
480W
Number of Pins :
8
Minimum Load Required :
No
Voltage - Input :
340V~550VAC 3 Phase 480V~780VDC
Series :
DRT-480 (480W)
Current - Output 1 :
10A
Operating Temperature :
-20°C~70°C With Derating
Package / Case :
Metal
Type :
Enclosed
Pbfree Code :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Efficiency :
90%
Voltage - Output 1 :
48V
Mount :
DIN Rail
Applications :
Industrial, ITE (Commercial)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Outputs :
1
Output Power :
480W
Size / Dimension :
3.94Lx8.94W x 4.93 H 100.0mmx227.0mmx125.2mm
Mounting Type :
DIN Rail
Output Current :
10A