DRH-120-48
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DRH-120-48
Manufacturer
MEAN WELL
Package / Case
Metal
Datasheet
Download
Description
AC/DC CONVERTER 48V 120W
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
MEAN WELL
Product Category :
Mount :
DIN Rail
Mounting Type :
DIN Rail
Size / Dimension :
3.94Lx2.58W x 4.93 H 100.0mmx65.5mmx125.2mm
Series :
DRH-120 (120W)
Voltage - Output 1 :
48V
Voltage - Isolation :
3kV
Feature :
Adjustable Output
Operating Temperature :
-20°C~60°C With Derating
Max Output Power :
120W
Number of Outputs :
Applications :
ITE (Commercial)
Output Current :
2.5A
Number of Pins :
7
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Approval Agency :
CB, CE, cURus
Current - Output (Max) :
2.5A
Type :
Enclosed
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
Metal
Minimum Load Required :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Input :
340V~550VAC 480V~780VDC
Efficiency :
86%