DRC18-40SA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DRC18-40SA
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLUG HSG 40POS
Stock
172
In Stock :
172
Manufacturer :
Product Category :
Rectangular Connector Housings
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Housing Material :
Thermoplastic
Hybrid Connector :
No
MIL Conformance :
No
Min Operating Temperature :
-55°C
Filter Feature :
IEC Conformance :
Empty Shell :
Published :
2016
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Plating :
Nickel
Contact Type :
Female Socket
Factory Lead Time :
12 Weeks
DIN Conformance :
Number of Positions :
40
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
Flammability Rating :
UL94 V-0
Feature :
Cap (Cover), Dust, IP68
Contact Termination :
Crimp
Width :
40.44mm
Pitch :
5.5mm
Connector Type :
PLUG
Mixed Contacts :
Height :
72.85mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Operating Temperature :
125°C
Total Number of Contacts :
40
Length :
30.53mm
Number of Rows :
4
Fastening Type :
Screw Lock
Polarized :
yes
RoHS Status :
RoHS Compliant
Current Rating :
13A
Color :
Black
Packaging :
Bulk
Series :
DRC
ELV :
Compliant
Note :
Contacts Not Included
Contact Material :
COPPER ALLOY
ECCN Code :
EAR99
Operating Supply Voltage :
250V
Datasheets
DRC18-40SA
TE Connectivity DEUTSCH Connectors DRC18-40SA
4 Rows Plug Bulk Black 40 Positions Free Hanging (In-Line) Female Socket Crimp DRC Thermoplastic
DRC18-40SA Overview
The connector type Plug refers to the connector type.Mounting type Free Hanging (In-Line) is assigned to the device.Packaging the product involves using a Bulk case.Among the products in the DRC Series, it is one of the most popular.A number of benefits can be derived from the Cap (Cover), Dust, IP68 feature of this application.There is a note indicating that this memory operates at an 250V volt supply voltage.