DRAP124-1R0-R
Mfr.Part #
DRAP124-1R0-R
Manufacturer
Eaton-Electronics Division
Package / Case
Nonstandard
Description
FIXED IND 1UH 11.65A 3.8MOHM SMD
Manufacturer :
Eaton-Electronics Division
Product Category :
Fixed Inductors
Termination Style :
SMD/SMT
Mounting Style :
PCB Mount
Features :
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Core Type :
Drum
Height - Seated (Max) :
0.181" (4.60mm)
Ratings :
AEC-Q200
Current - Saturation (Isat) :
22A
Maximum Operating Temperature :
+ 165 C
Width :
12.5 mm
Shielding :
Shielded
Product :
Power Inductors
Current Rating (Amps) :
11.65 A
Product Status :
Active
DC Resistance (DCR) :
3.8mOhm Max
Inductance :
1 µH
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Saturation Current :
22 A
Core Material :
Ferrite
Package :
Tape and Reel (TR)
Frequency - Self Resonant :
Termination :
Standard
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Size / Dimension :
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Length :
12.5 mm
Supplier Device Package :
Package / Case :
Nonstandard
Tolerance :
±20%
Mounting Type :
Surface Mount
Diameter :
Series :
DRAP124
Height :
4.6 mm
Product Type :
Power Inductors - SMD
Material - Core :
Ferrite
Type :
Application :
Automotive
Operating Temperature :
-40°C ~ 165°C
Q @ Freq :
Datasheets
DRAP124-1R0-R
Eaton-Electronics Division DRAP124-1R0-R
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD