DRA73-821-R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DRA73-821-R
Manufacturer
Eaton-Electronics Division
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 820UH 252MA 4.46OHM SM
Manufacturer :
Eaton-Electronics Division
Product Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation :
267mA
Depth :
7.6mm
Factory Lead Time :
13 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
REACH SVHC :
No SVHC
Termination :
SMD/SMT
Max Operating Temperature :
165°C
Self Resonant Frequency :
100kHz
Military Standard :
Not
Current Rating :
252mA
Series :
DRA
Composition :
Wirewound
Width :
7.5946mm
Ratings :
AEC-Q200
DC Current :
252mA
Weight :
453.59237mg
Height Seated (Max) :
0.140 3.55mm
Height :
3.55mm
RMS Current (Irms) :
252mA
Test Frequency :
100kHz
Mounting Type :
Surface Mount
Shielding :
Shielded
Core Material :
Ferrite
Operating Temperature :
-40°C~165°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Surface Mount
Current Rating (Amps) :
252mA
Package / Case :
Nonstandard
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
DC Resistance (DCR) :
4.46Ohm
Size / Dimension :
0.299Lx0.299W 7.60mmx7.60mm
Tolerance :
±20%
Type :
Wirewound
Inductance Frequency - Test :
100kHz
Min Operating Temperature :
-40°C
Inductance :
820μH
Length :
7.6mm
Max DC Current :
252mA
Inductance Tolerance :
20%
Datasheets
DRA73-821-R
Eaton-Electronics Division DRA73-821-R
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD