DRA124-331-R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DRA124-331-R
Manufacturer
Eaton-Electronics Division
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 330UH 690MA 892MOHM SM
Manufacturer :
Eaton-Electronics Division
Product Category :
Fixed Inductors
Current Rating :
690mA
Series :
DRA
Current Rating (Amps) :
690mA
Termination :
SMD/SMT
Published :
Military Standard :
Not
DC Current :
690mA
Height :
4.5mm
Self Resonant Frequency :
100kHz
Mount :
Surface Mount
Inductance Frequency - Test :
100kHz
Inductance :
330μH
Height Seated (Max) :
0.177 4.50mm
Mounting Type :
Surface Mount
DC Resistance (DCR) :
892mOhm
REACH SVHC :
No SVHC
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
13 Weeks
Depth :
12.5mm
Max DC Current :
690mA
Min Operating Temperature :
-40°C
Inductance Tolerance :
20%
Package / Case :
Nonstandard
Length :
12.5mm
Size / Dimension :
0.492Lx0.492W 12.50mmx12.50mm
Type :
Wirewound
Tolerance :
±20%
Ratings :
AEC-Q200
Operating Temperature :
-40°C~165°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Shielding :
Shielded
Test Frequency :
100kHz
Composition :
Wirewound
RMS Current (Irms) :
690mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Operating Temperature :
165°C
Weight :
453.59237mg
Width :
12.4968mm
Core Material :
Ferrite
Current - Saturation :
1.092A
Datasheets
DRA124-331-R
Eaton-Electronics Division DRA124-331-R
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD