DR73-681-R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DR73-681-R
Manufacturer
Eaton-Electronics Division
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 680UH 290MA 3.47OHM SM
Manufacturer :
Eaton-Electronics Division
Product Category :
Fixed Inductors
Lead Free :
Lead Free
Tolerance :
±20%
Depth :
7.6mm
Current Rating (Amps) :
290mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
0.140 3.55mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
6 Weeks
Termination :
SMD/SMT
Height :
3.55mm
Max Operating Temperature :
125°C
Test Frequency :
100kHz
Series :
DR
Current Rating :
290mA
Military Standard :
Not
Inductance Frequency - Test :
100kHz
Published :
Inductance Tolerance :
20%
Composition :
Wirewound
Current - Saturation :
310mA
Operating Temperature :
-40°C~125°C
DC Current :
290mA
Material - Core :
Ferrite
RMS Current (Irms) :
290mA
Width :
7.5946mm
REACH SVHC :
Unknown
DC Resistance (DCR) :
3.47Ohm
Type :
Wirewound
Size / Dimension :
0.299Lx0.299W 7.60mmx7.60mm
Package / Case :
Nonstandard
Mounting Type :
Surface Mount
Weight :
453.59237mg
Max DC Current :
310mA
Radiation Hardening :
No
Number of Pins :
2
Shielding :
Shielded
Inductance :
680μH
Length :
7.5946mm
Mount :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Min Operating Temperature :
-40°C
Datasheets
DR73-681-R
Eaton-Electronics Division DR73-681-R
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD