DR127-4R7
Mfr.Part #
DR127-4R7
Description
FIXED IND 4.7UH 8.25A 9.17 MOHM
Fixed Inductors
Number of Pins :
2
Tolerance :
±20%
Weight :
5.896701g
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-40°C~125°C
DC Resistance (DCR) :
9.17mOhm
Size / Dimension :
0.492Lx0.492W 12.50mmx12.50mm
Current Rating :
8.25A
Resistance :
9.17mOhm
Published :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Min Operating Temperature :
-40°C
Self Resonant Frequency :
100kHz
Current - Saturation :
16.5A
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Mounting Type :
Surface Mount
Military Standard :
Not
Depth :
12.5mm
Inductance :
4.7μH
Packaging :
Tape and Reel (TR)
REACH SVHC :
No SVHC
Current Rating (Amps) :
8.25A
Width :
12.5mm
Max DC Current :
8.25A
Inductance Tolerance :
20%
Test Frequency :
100kHz
Series :
DR
Max Operating Temperature :
125°C
Inductance Frequency - Test :
100kHz
Lead Free :
Lead Free
Height :
8mm
Length :
12.5mm
RMS Current (Irms) :
8.25A
Datasheets
DR127-4R7
Eaton-Electronics Division DR127-4R7
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD