DPS120100UPS-P5P-SZ
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DPS120100UPS-P5P-SZ
Manufacturer
Bel
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 12W
Manufacturer :
Bel
Product Category :
Height :
24.892mm
Output Current :
1A
Efficiency :
60%
Power (Watts) :
12W
Polarization :
Positive Center
Number of Outputs :
1
Output Power :
12W
Length :
59.944mm
Input Type :
Fixed Blade
Polarity :
Positive
Voltage - Input :
90V~264VAC
Lead Free :
Lead Free
Applications :
ITE (Commercial)
Mount :
Wall
Min Operating Temperature :
0°C
Form :
Wall Mount (Class II)
Width :
43.942mm
Max Power Dissipation :
12W
Current - Output (Max) :
1A
Operating Temperature :
0°C~40°C
Region Utilized :
North America
Max Operating Temperature :
40°C
Cord Length :
72 1.83m
RoHS Status :
RoHS Compliant
Published :
Weight :
0.252lb 114.31g
Voltage - Output :
12V
Input Connector :
NEMA 1-15P
Connector Type :
PLUG
Max Output Current :
1A
Cable Length :
1.83m
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Approval Agency :
cULus
Size / Dimension :
2.36Lx1.73W x 0.98 H 60.0mmx44.0mmx25.0mm
Output Connector :
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm