DPPM10S47K-F
Mfr.Part #
DPPM10S47K-F
Description
CAP FILM 0.047UF 10% 1KVDC RAD
Width :
15mm
Lead Spacing :
1.043 26.50mm
Packaging :
Bulk
Terminal Shape :
Wire
Number of Pins :
2
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated DC :
1kV
Dielectric :
PP
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Pbfree Code :
yes
Series :
DPPM
Mount :
Through Hole
Factory Lead Time :
12 Weeks
Lead Pitch :
26.4922mm
Size / Dimension :
1.220Lx0.591W 31.00mmx15.00mm
Voltage - Rated AC :
450V
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Height Seated (Max) :
0.945 24.00mm
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Length :
31mm
Applications :
High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT; Snubber
Number of Terminations :
2
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE: 450
Capacitance :
0.047µF