DPM2S68K-F
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DPM2S68K-F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 0.068UF 10% 250VDC RAD
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Film Capacitors
ECCN Code :
EAR99
Terminal Pitch :
10mm
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 160
Packaging :
Bulk
Capacitance :
0.068μF
Height Seated (Max) :
0.551 14.00mm
Voltage - Rated AC :
160V
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Feature :
Low ESR, Low ESL
Mount :
Through Hole
Width :
7mm
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
Radial
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated DC :
250V
Pbfree Code :
yes
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching
Tolerance :
±10%
Number of Terminations :
2
Termination :
PC Pins
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Length :
13mm
Terminal Shape :
Wire
Mounting Type :
Through Hole
Size / Dimension :
0.512Lx0.276W 13.00mmx7.00mm
Terminal Finish :
Tin (Sn)
REACH SVHC :
Unknown
Life (Hours) :
1000 hours
Published :
HTS Code :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
DPM
Lead Pitch :
10.0076mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm