DPH30IS600HI
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DPH30IS600HI
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
ISOPLUS247™
Datasheet
Download
Description
DIODE ARRAY 600V 30A ISOPLUS247
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Number of Elements :
2
Max Reverse Voltage (DC) :
600V
Average Rectified Current :
30A
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) :
30A
JESD-609 Code :
e1
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
2.48V @ 30A
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Base Product Number :
DPH30IS600
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Series :
HiPerDynFRED™
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Type :
Fast Recovery Rectifier
Element Configuration :
Dual
Pbfree Code :
yes
HTS Code :
Product Category :
Diodes - General Purpose, Power, Switching
Factory Lead Time :
28 Weeks
Reverse Recovery Time-Max :
0.035 µs
Recovery Time :
35 ns
Min Operating Temperature :
-55°C
Terminal Position :
Single
Tradename :
HyPerDYN
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Maximum Operating Temperature :
+ 175 C
Number of Terminations :
2
Peak Reverse Current :
1μA
Reach Compliance Code :
Compliant
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
600V
Diode Configuration :
1 Pair Series Connection
Pin Count :
Package :
Tube
RoHS :
Details
JESD-30 Code :
R-PSFM-T2
Terminal Form :
THROUGH-HOLE
Mounting Type :
Through Hole
Surface Mount :
No
Number of Pins :
247
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Package / Case :
ISOPLUS247™
Product Type :
Package Shape :
RECTANGULAR
Packaging :
Tube
Product Status :
Active
Published :
Additional Feature :
FREE WHEELING DIODE, LOW LEAKAGE CURRENT, SNUBBER DIODE, UL RECOGNIZED
Application :
FAST SOFT RECOVERY
IXYS
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Number of Phases :
1
Reverse Recovery Time :
35 ns
Max Surge Current :
450A
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Operating Temperature - Junction :
-55°C~175°C
Forward Voltage :
2.48V
Brand :
IXYS
Diode Element Material :
SILICON
Width :
5.21 mm
Max Operating Temperature :
175°C
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 600V
Qualification Status :
Not Qualified
Vf - Forward Voltage :
3.02 V
Mounting Style :
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
600V
Output Current-Max :
30 A
Terminal Finish :
TIN SILVER COPPER
ECCN Code :
EAR99
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
600 V
Supplier Device Package :
Power Dissipation-Max :
275W
Mount :
Radial, Through Hole
Diode Type :
Standard
Configuration :
Dual
Number of Terminals :
Case Connection :
Isolated
Non-rep Pk Forward Current-Max :
450 A
Height :
21.34 mm
Length :
16.13 mm
Reverse Recovery Time (trr) :
Lead Free :
Lead Free
Product :
Switching Diodes
Datasheets
DPH30IS600HI
Littelfuse DPH30IS600HI
Standard Rectifier Diode 1 Pair Series Connection Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -55°C~175°C 30A 600V-DC 2-Element ISOPLUS247™ Through Hole
DPH30IS600HI Overview
Devices that have a forward voltage of 2.48V will operate.The maximum output voltage is 30 A.Keeping the surge current under 450A and preventing it from exceeding it should be the rule.The reverse voltage peak of this device is 1μA.The maximal reverse recovery time for the forward current is 0.035 µs when it switches directions instantaneously due to residual stored charge.The maximum reverse leakage current from a semiconductor device when reverse biased is 1μA.
DPH30IS600HI Features
2.48V forward voltage
a maximum output voltage of 30 A
a peak voltage of 1μA
a reverse voltage peak of 1μA
DPH30IS600HI Applications
There are a lot of IXYS
DPH30IS600HI applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CONN 2 POLE
    CONN 3 POLE
    CONN 4 POLE
    SEAL BEAM CONN
    COMPLETE LOW COST FAIR 15P PLUG
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23