DPG20C300PB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DPG20C300PB
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
TO-220-3
Datasheet
Download
Description
DIODE ARRAY GP 300V 10A TO220AB
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Forward Current :
10A
Number of Pins :
3
Reverse Recovery Time-Max :
0.035 µs
Application :
FAST SOFT RECOVERY
JEDEC-95 Code :
TO-220AB
Additional Feature :
FREEWHEELING DIODE, LOW LEAKAGE CURRENT, SNUBBER DIODE
Terminal Form :
THROUGH-HOLE
Product :
Switching Diodes
Configuration :
Dual
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
9.15 mm
Product Type :
Diodes - General Purpose, Power, Switching
ECCN Code :
EAR99
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Average Rectified Current :
10A
REACH SVHC :
No SVHC
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
300V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Qualification Status :
Not Qualified
Mounting Style :
Through Hole
Terminal Position :
Single
Vf - Forward Voltage :
1.45 V
Radiation Hardening :
No
Factory Lead Time :
28 Weeks
Brand :
IXYS
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) :
10A
IXYS
Package :
Tube
Max Surge Current :
100A
Min Operating Temperature :
-55°C
RoHS :
Details
Number of Terminals :
3
Element Configuration :
Common Cathode
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Packaging :
Tube
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.27V @ 10A
Number of Terminations :
Max Forward Surge Current (Ifsm) :
100A
Reach Compliance Code :
Compliant
Reverse Recovery Time :
35 ns
Package / Case :
TO-220-3
Diode Element Material :
SILICON
Reverse Recovery Time (trr) :
35ns
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 300V
Width :
4.82 mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Elements :
2
Operating Temperature - Junction :
-55°C~175°C
Product Category :
Type :
Fast Recovery Rectifier
Product Status :
Active
Mount :
Published :
Tradename :
HiPerFRED2
Output Current-Max :
10 A
Series :
HiPerFRED™
JESD-30 Code :
R-PSFM-T3
Surface Mount :
No
Number of Phases :
1
HTS Code :
Non-rep Pk Forward Current-Max :
140 A
Recovery Time :
Length :
10.66 mm
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
300 V
Max Reverse Voltage (DC) :
300V
Package Shape :
RECTANGULAR
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Supplier Device Package :
TO-220AB
Max Operating Temperature :
175°C
Weight :
2.299997g
Peak Non-Repetitive Surge Current :
100A
Case Connection :
CATHODE
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
300V
Diode Type :
Standard
Maximum Operating Temperature :
+ 175 C
Base Product Number :
DPG20C300
Mounting Type :
Forward Voltage :
1.45V
Pin Count :
Pbfree Code :
yes
Datasheets
DPG20C300PB
Littelfuse DPG20C300PB
Standard Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -55°C~175°C 10A 300V-DC 2-Element TO-220-3 Through Hole
DPG20C300PB Overview
In the case of 1.45V forward voltage, the device will operate.10 A is the maximum output voltage array can support.Array is important to monArrayor the surge current and make sure that Array does not exceed 100A.In the case of 10A forward voltage, the device will operate.As soon as residual stored charge switches directions, the forward current's maximum reverse recovery time is 0.035 µs.This semiconductor device's maximal reverse leakage current is 1μA kA, which is its reverse leakage current when reverse biased.
DPG20C300PB Features
1.45V forward voltage
a maximum output voltage of 10 A
DPG20C300PB Applications
There are a lot of IXYS
DPG20C300PB applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CONN 2 POLE
    CONN 3 POLE
    CONN 4 POLE
    SEAL BEAM CONN
    COMPLETE LOW COST FAIR 15P PLUG
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23