DPFF8S27J-F
Mfr.Part #
DPFF8S27J-F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 0.027UF 5% 800VDC RAD
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Film Capacitors
Applications :
High Pulse, DV/DT
Height Seated (Max) :
0.701 17.80mm
Size / Dimension :
1.299Lx0.701W 33.00mmx17.80mm
Life (Hours) :
500 hours
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Capacitance :
0.027μF
Voltage - Rated DC :
800V
Width :
17.8054mm
Lead Diameter :
800 µm
Max Operating Temperature :
105°C
Voltage - Rated :
800V
Voltage - Rated AC :
450V
Published :
Lead Spacing :
0.720 18.30mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Min Operating Temperature :
-55°C
Mounting Type :
Through Hole
Series :
DPFF
Lead Pitch :
18.3mm
Dielectric :
PP
Length :
32.9946mm
Termination :
PC Pins
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Mount :
Through Hole
REACH SVHC :
Unknown
Package / Case :
Radial
Tolerance :
±5%