DPFF6S82J-F
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DPFF6S82J-F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 0.082UF 5% 630VDC RAD
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Film Capacitors
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Lead Pitch :
18.3mm
Length :
33mm
Capacitance :
0.082µF
Voltage - Rated DC :
630V
Tolerance :
±5%
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
12 Weeks
Package / Case :
Radial
Width :
16mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Through Hole
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated AC :
200V
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 200
Lead Diameter :
800 µm
REACH SVHC :
Unknown
Applications :
High Pulse, DV/DT
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Dielectric :
PP
Mounting Type :
Through Hole
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Packaging :
Bulk
JESD-609 Code :
e3
Lead Spacing :
0.720 18.30mm
Terminal Shape :
Wire
Published :
Life (Hours) :
500 hours
HTS Code :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
PC Pins
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Size / Dimension :
1.299Lx0.630W 33.00mmx16.00mm
Number of Terminations :
2
Series :
DPFF
Height Seated (Max) :
0.630 16.00mm