DPFF4P22J-F
Mfr.Part #
DPFF4P22J-F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 0.22UF 5% 400VDC RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Film Capacitors
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Mount :
Through Hole
Termination :
PC Pins
Applications :
High Pulse, DV/DT
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 200
Voltage - Rated DC :
400V
Lead Spacing :
1.094 27.80mm
Published :
Capacitance :
0.22µF
Tolerance :
±5%
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Voltage - Rated AC :
200V
Width :
17.8mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
DPFF
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
2
Lead Diameter :
800 µm
Size / Dimension :
1.701Lx0.701W 43.20mmx17.80mm
Package / Case :
Radial
Packaging :
Bulk
HTS Code :
Terminal Shape :
Wire
JESD-609 Code :
e3
Length :
43.2mm
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
0.701 17.80mm
Terminal Pitch :
27.8mm
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Lead Pitch :
27.813mm