DPFF16S27J-F
Mfr.Part #
DPFF16S27J-F
Description
CAP FILM 0.027UF 5% 1.6KVDC RAD
Voltage - Rated DC :
1.6kV
FILM CAPACITOR
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Size / Dimension :
1.701Lx0.949W 43.20mmx24.10mm
Voltage - Rated AC :
500V
Width :
24.1mm
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 500
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1600V
Tolerance :
±5%
Length :
43.2mm
Lead Spacing :
1.094 27.80mm
Lead Pitch :
27.813mm
Capacitance :
0.027μF
Life (Hours) :
500 hours
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Terminal Pitch :
27.8mm
yes
REACH SVHC :
Unknown
Height Seated (Max) :
0.949 24.10mm