DPF60I200HA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DPF60I200HA
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
TO-247-2
Datasheet
Download
Description
DIODE ARRAY GP 200V 60A TO247AD
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Reference Standard :
IEC-60747
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Operating Temperature (Max) :
175°C
Diode Configuration :
Number of Phases :
1
Diode Type :
Standard
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) :
60A
Base Product Number :
DPF60I200
Packaging :
Tube
Average Rectified Current :
60A
Reach Compliance Code :
Compliant
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
200 V
Number of Terminals :
2
Power Dissipation-Max :
275W
Application :
FAST SOFT RECOVERY
JESD-30 Code :
R-PSFM-T2
Number of Terminations :
2
Package :
Tube
Product Status :
Active
Max Reverse Voltage (DC) :
200V
IXYS Corporation
Forward Voltage-Max :
1.41V
Terminal Form :
THROUGH-HOLE
Configuration :
Single
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package Shape :
RECTANGULAR
Reverse Recovery Time-Max :
0.055μs
Series :
Operating Temperature - Junction :
-55°C~175°C
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
200V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Elements :
1
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Radial, Through Hole
Supplier Device Package :
TO-247AD (HA)
Non-rep Pk Forward Current-Max :
550A
Terminal Position :
Single
Package / Case :
TO-247-2
Diode Element Material :
SILICON
Additional Feature :
FREE WHEELING DIODE, LOW LEAKAGE CURRENT, PD-CASE, SNUBBER DIODE
Mounting Type :
Through Hole
Reverse Current-Max :
1μA
Surface Mount :
No
Case Connection :
CATHODE
Datasheets
DPF60I200HA
Littelfuse DPF60I200HA
Standard Rectifier Diode -- Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) -55°C~175°C 60A 200V-DC 1-Element TO-247-2 Through Hole
DPF60I200HA Overview
DPF60I200HA Features
a forward voltage of 1μA
a forward voltage of 1μA
DPF60I200HA Applications
There are a lot of IXYS
DPF60I200HA applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CONN 2 POLE
    CONN 3 POLE
    CONN 4 POLE
    SEAL BEAM CONN
    COMPLETE LOW COST FAIR 15P PLUG
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23