DPD050055-Z5N-TC
Mfr.Part #
DPD050055-Z5N-TC
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 2.5W
Voltage - Input :
120VAC
Published :
Polarity :
Negative
Max Power Dissipation :
3W
Max Output Current :
500mA
Voltage - Output :
5V
Lead Free :
Lead Free
Output Current :
550mA
Power (Watts) :
2.5W
Applications :
ITE (Commercial)
Output Connector :
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Height :
39.624mm
Output Power :
2.75W
Polarization :
Negative Center
Size / Dimension :
2.32Lx1.77W x 1.56 H 59.0mmx45.0mmx39.5mm