DPD-25-11-B3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DPD-25-11-B3
Manufacturer
Adam Tech
Description
CONN D-TYPE PLUG 25POS R/A SLDR
Stock
73
In Stock :
73
Manufacturer :
Adam Tech
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Terminal Pitch :
2.7686mm
Body Breadth :
1.242 inch
Number of Positions :
25, 25
Packaging :
Tray
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Plating Thickness :
5μin
Contact Pattern :
STAGGERED
Contact Finish :
Gold
Current Rating (Amps) :
3A
Connector Type :
Plug, Male Pins
Mating Contact Pitch :
0.109 inch
Contact Form :
Stamped
Number of Rows :
2, 2
Number Of PCB Rows :
2+2
Mounting Option 2 :
LOCKING
Body Depth :
0.764 inch
Additional Feature :
RoHS Compliant
Flange Feature :
Housing/Shell (4-40)
Series :
DPD
Contact Style :
RND PIN-SKT
Feature :
Board Lock, Grounding Indents, Mounting Brackets
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
Connector Style :
D-Type - Stacked
Total Number of Contacts :
50
Shell Size, Connector Layout :
3 DB B ; 3 DB B
Voltage - Rated :
250VAC
Contact Resistance :
20mOhm
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
Solder
Insulation Material :
GLASS FILLED POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE
Reference Standard :
UL, CSA
Dielectric Withstanding Voltage :
1000VAC V
Backset Spacing :
0.318 (8.08mm)
Color :
Black
Factory Lead Time :
9 Weeks
Body Length or Diameter :
2.086 inch
Dielectric Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Finish :
Zinc
Operating Temperature :
-55°C~85°C
PCB Contact Pattern :
STAGGERED
Length - Termination :
0.118 inch
Reliability :
COMMERCIAL
Datasheets
DPD-25-11-B3
Introducing D-Sub Connector Assemblies Adam Tech DPD-25-11-B3 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Right Angle, Operating Temperature:-55°C~85°C, DPD-25-11-B3 pinout, DPD-25-11-B3 datasheet PDF, DPD-25-11-B3 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Adam Tech DPD-25-11-B3 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Adam Tech DPD-25-11-B3
DPD-25-11-B3 Overview
DPD-25-11-B3 Features
DPD series
DPD-25-11-B3 Applications
There are a lot of Adam Tech
DPD-25-11-B3 D-Sub Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP