DPC-16-1500B12
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DPC-16-1500B12
Manufacturer
Pulse Electronics
Description
PWR XFMR LAMINATED 24VA TH
Manufacturer :
Pulse Electronics
Product Category :
Power Transformers
Output Voltage 2 :
8V
Length :
41.27mm
Voltage - Primary :
115V 230V
Termination Style :
PC Pin
Factory Lead Time :
14 Weeks
Primary Winding(s) :
Dual
Width :
57.15mm
Mount :
Through Hole
Output Voltage 1 :
8V
Approvals :
UL; CSA
Series :
PC Plug-In
ECCN Code :
EAR99
Height - Seated (Max) :
34.93mm
Isolation Voltage :
1500 V
Max DC Current :
1.5A
Shielding :
Unshielded
VA Rating :
24 VA
Product Status :
Active
Primary Rating :
DUAL 115/230V
Physical Dimension :
L41.27XB57.15XH34.92 (mm)
Current - Output (Max) :
Parallel 3A, Series 1.5A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Center Tap Feature 1 :
No
Pulse Electronics Corporation
Packaging :
Bulk
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNTED
Published :
Voltage - Isolation :
1500Vrms
Power Rating :
24W
Additional Feature :
PARALLEL CONNECTED
Height Seated (Max) :
34.93mm
Mounting Type :
Through Hole
Package :
Bulk
Voltage - Secondary (Full Load) :
Parallel 8V Series 16V
Center Tap :
No
Transformer Type :
POWER TRANSFORMER
Max Power Dissipation :
24W
Height :
1.375mm
Number of Secondary Winding :
2
Center Tap Feature 2 :
Max Output Current :
1.5A
Output Current 2 :
1.5 A
Type :
Laminated Core
Power - Max :
24VA
RoHS Status :
RoHS Compliant
Size / Dimension :
41.28mm Lx57.15mm W
Output Current 1 :
3 A
Approval Agency :
UL; CSA
Termination :
PC Pin
Secondary Winding(s) :
Dual
Surface Mount :
Reach Compliance Code :
Unknown
Weight :
0.75lb 340.19g
Datasheets
DPC-16-1500B12
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Hammond Manufacturing
    XFRMR PLATE 3,904V 1.6A 0-240V