DNFR18-206FIB-M
Mfr.Part #
DNFR18-206FIB-M
Description
CONN QC RCPT 18-22AWG 0.187
Terminal Type :
Angled - 90°, Flag
Wire Gauge (Max) :
22 AWG
Contact Finish :
Tin
Terminal and Terminal Block Type :
WIRE TERMINAL
Radiation Hardening :
No
Length :
15.2mm
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line), Right Angle
Width - Tab :
0.187 4.75mm 0.205 5.21mm
Color :
Red
Insulation :
Fully Insulated
Insulation Diameter :
0.178 (4.52mm)
Width :
9.4mm
HTS Code :
Wire Gauge :
18-22 AWG
Wire Gauge (Min) :
18 AWG
Tab Thickness :
0.020 0.51mm