DME6S15K-F
Mfr.Part #
DME6S15K-F
Description
CAP FILM 0.015UF 10% 630VDC RAD
Height :
8.5mm
Voltage - Rated DC :
630V
Voltage - Rated AC :
250V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Insulation Resistance :
45mOhm
Number of Pins :
2
Lead Diameter :
600 µm
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height Seated (Max) :
0.335 8.50mm
Size / Dimension :
0.492Lx0.217W 12.50mmx5.50mm
Tolerance :
±10%
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
FILM CAPACITOR
Voltage :
630V
Capacitance :
0.015µF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Shape :
Wire
JESD-609 Code :
e3
REACH SVHC :
No SVHC
yes
Factory Lead Time :
20 Weeks
Packaging :
Bulk
Dissipation Factor :
1 %
Mount :
PCB, Through Hole
Lead Pitch :
10mm
Depth :
5.5mm
Datasheets
DME6S15K-F
Introducing Film Capacitors Cornell Dubilier Electronics DME6S15K-F from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:2, Number of Terminations:2, Operating Temperature:-55°C~125°C, Package / Case:Radial, Voltage:630V, Mounting Type:Through Hole, DME6S15K-F pinout, DME6S15K-F datasheet PDF, DME6S15K-F amp .Beyond Film Capacitors Cornell Dubilier Electronics DME6S15K-F ,we also offer ECH-U1C103JX5, ECH-U1C472GX5, ECH-U1H103JX5, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Cornell Dubilier Electronics DME6S15K-F
DME 0.015μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 630V-DC 250V-AC Polyester, Metallized PCB, Through Hole
DME6S15K-F Overview
As a result of the device, there is a resistance of insulation of 45mOhm.Electrical devices such as this have a lead spacing of 0.394 10.00mm.In addition to operating at -55°C~125°C degrees, the device is capable of operating at other temperatures as well.
DME6S15K-F Features
45mOhm insulation resistance