DME2S68K-F
Mfr.Part #
DME2S68K-F
Description
CAP FILM 0.068UF 10% 250VDC RAD
Film Capacitors
Number of Pins :
Lead Pitch :
7.5mm
REACH SVHC :
Unknown
Published :
Capacitance :
0.068μF
Min Operating Temperature :
-55°C
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Height :
7.9mm
Max Operating Temperature :
125°C
Lead Diameter :
600 µm
Size / Dimension :
0.406Lx0.189W 10.30mmx4.80mm
Height Seated (Max) :
0.311 7.90mm
Insulation Resistance :
204mOhm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage :
250V
Depth :
4.8mm
Tolerance :
±10%
DME
Dissipation Factor :
1 %
Width :
4.8mm
Voltage - Rated DC :
250V
Length :
10.3mm
Voltage - Rated AC :
160V
Voltage - Rated :
250V
Datasheets
DME2S68K-F
Introducing Film Capacitors Cornell Dubilier Electronics DME2S68K-F from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:2, Mounting Type:Through Hole, Package / Case:Radial, Operating Temperature:-55°C~125°C, Voltage:250V, DME2S68K-F pinout, DME2S68K-F datasheet PDF, DME2S68K-F amp .Beyond Film Capacitors Cornell Dubilier Electronics DME2S68K-F ,we also offer ECH-U1C103JX5, ECH-U1C472GX5, ECH-U1H103JX5, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Cornell Dubilier Electronics DME2S68K-F
DME Radial Film Capacitor 0.406Lx0.189W 10.30mmx4.80mm ±10% 0.068muF 250V