DME2P82K-F
Mfr.Part #
DME2P82K-F
Description
CAP FILM 0.82UF 10% 250VDC RAD
Film Capacitors
Mount :
PCB, Through Hole
Lead Pitch :
15mm
HTS Code :
Factory Lead Time :
20 Weeks
Length :
18.5mm
Published :
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 160
Lead Spacing :
0.591 15.00mm
Insulation Resistance :
2.46Ohm
Voltage - Rated AC :
160V
Lead Diameter :
800 µm
Tolerance :
±10%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height Seated (Max) :
0.591 15.00mm
Capacitance :
0.82µF
Voltage - Rated DC :
250V
Height :
15mm
Dissipation Factor :
1 %
Depth :
7mm
Voltage :
250V
REACH SVHC :
Unknown
FILM CAPACITOR
Size Code :
Size / Dimension :
0.728Lx0.276W 18.50mmx7.00mm