DME1W4P7K-F
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DME1W4P7K-F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 4.7UF 10% 100VDC RADIAL
Stock
2
In Stock :
2
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Film Capacitors
Insulation Resistance :
14.1Ohm
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Tolerance :
±10%
Life (Hours) :
1000 hours
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Terminal Shape :
Wire
Capacitance :
4.7μF
Lead Diameter :
800 µm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated DC :
100V
Published :
2012
Applications :
GENERAL PURPOSE
Package / Case :
Radial
Series :
DME
Factory Lead Time :
23 Weeks
Termination :
PC Pins
Mount :
PCB, Through Hole
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
Depth :
8mm
Pbfree Code :
yes
Height :
17mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 65
HTS Code :
Size / Dimension :
1.024Lx0.315W 26.00mmx8.00mm
ECCN Code :
EAR99
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
Voltage - Rated AC :
65V
REACH SVHC :
No SVHC
Packaging :
Bulk
Lead Pitch :
22.5mm
Number of Terminations :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Dielectric :
PET
Length :
26mm
Dissipation Factor :
1 %
Height Seated (Max) :
0.728 18.50mm
Voltage :
100V
Mounting Type :
Through Hole
Datasheets
DME1W4P7K-F
Introducing Film Capacitors Cornell Dubilier Electronics DME1W4P7K-F from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Package / Case:Radial, Number of Terminations:2, Voltage:100V, Mounting Type:Through Hole, DME1W4P7K-F pinout, DME1W4P7K-F datasheet PDF, DME1W4P7K-F amp .Beyond Film Capacitors Cornell Dubilier Electronics DME1W4P7K-F ,we also offer ECH-U1C103JX5, ECH-U1C472GX5, ECH-U1H103JX5, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Cornell Dubilier Electronics DME1W4P7K-F
DME 4.7μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 100V-DC 65V-AC Polyester, Metallized PCB, Through Hole
DME1W4P7K-F Overview
As a result of the device, there is a resistance of insulation of 14.1Ohm.Electrical devices such as this have a lead spacing of 0.886 22.50mm.In addition to operating at -55°C~125°C degrees, the device is capable of operating at other temperatures as well.
DME1W4P7K-F Features
14.1Ohm insulation resistance