DM8W28AQ-13
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DM8W28AQ-13
Manufacturer
Diodes Incorporated
Package / Case
DO-218AB
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 28VWM 45.4VC DO218
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Product Category :
Voltage - Breakdown (Min) :
31.1V
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
5200W
Number of Elements :
1
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
28V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
45.4V
Package / Case :
DO-218AB
Number of Terminations :
1
Terminal Position :
Single
Factory Lead Time :
22 Weeks
Power Line Protection :
No
Applications :
Automotive
Power Dissipation-Max :
8W
JESD-609 Code :
e3
Configuration :
Single
Unidirectional Channels :
Power - Peak Pulse :
6600W 6.6kW
Additional Feature :
High Reliability
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Form :
C BEND
Diode Element Material :
SILICON
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
145A
Mounting Type :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
28V
Type :
Zener
Series :
Automotive, AEC-Q101
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ