DM74S20N
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DM74S20N
Manufacturer
onsemi
Package / Case
14-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet
Download
Description
IC GATE NAND 2CH 4-INP 14DIP
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Gates and Inverters
Series :
74S
Voltage - Supply :
4.75V~5.25V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Logic Level - Low :
0.8V
Logic Level - High :
2V
Current - Output High, Low :
1mA 20mA
Number of Inputs :
4
Operating Temperature :
0°C~70°C
Max Propagation Delay @ V, Max CL :
8ns @ 5V, 50pF
Mounting Type :
Through Hole
Packaging :
Tube
Package / Case :
14-DIP (0.300, 7.62mm)
Logic Type :
NAND Gate
Number of Circuits :
2
Base Part Number :
74S20
Datasheets
DM74S20N
Introducing Gates and Inverters onsemi DM74S20N from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:0°C~70°C, Mounting Type:Through Hole, Package / Case:14-DIP (0.300, 7.62mm), Base Part Number:74S20, DM74S20N pinout, DM74S20N datasheet PDF, DM74S20N amp .Beyond Gates and Inverters onsemi DM74S20N ,we also offer 74AHC08BQ,115, HEF4093BT,653, HEF4093BT,652, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.