DM6W20AQ-13
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DM6W20AQ-13
Manufacturer
Diodes Incorporated
Package / Case
DO-218AB
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 20VWM 32.4VC DO218
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Product Category :
Power - Peak Pulse :
4600W 4.6kW
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Position :
Single
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
1
Surface Mount :
yes
Number of Elements :
1
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
3600W
Applications :
Automotive
Package / Case :
DO-218AB
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
20V
Terminal Form :
C BEND
Voltage - Breakdown (Min) :
22.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
32.4V
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
20V
Configuration :
Single
Power Dissipation-Max :
6W
Series :
Automotive, AEC-Q101
Type :
Zener
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
142A
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ