DM5W33AQ-13
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DM5W33AQ-13
Manufacturer
Diodes Incorporated
Package / Case
DO-218AB
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 33VWM 53.3VC DO218
Stock
720
In Stock :
720
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Product Category :
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
53.3V
Type :
Zener
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
68A
Surface Mount :
yes
Voltage - Breakdown (Min) :
36.7V
Power - Peak Pulse :
3600W 3.6kW
Terminal Position :
Single
Terminal Form :
C BEND
Configuration :
Single
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Mounting Type :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Diode Element Material :
SILICON
Applications :
Automotive
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
DO-218AB
Power Line Protection :
No
Power Dissipation-Max :
5W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Elements :
1
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Number of Terminations :
1
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
33V