DLH-L60G-E1BD-C-NAV8
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DLH-L60G-E1BD-C-NAV8
Manufacturer
Amphenol
Package / Case
8-DIP (0.620, 15.75mm), Dual Ports, Same Side
Datasheet
Download
Description
SENSOR PRESSURE 60" H2O 18 BIT R
Stock
6
In Stock :
6
Manufacturer :
Amphenol
Product Category :
Pressure Sensors, Transducers
Maximum Pressure :
7.23 PSI (49.83 kPa)
Port Style :
Barbed
Series :
DLH
Pressure Type :
Differential/Vented Gauge
Supplier Device Package :
8-DIP
Operating Temperature :
-25°C ~ 85°C
Termination Style :
PC Pin
Voltage - Supply :
1.68 V ~ 3.6 V
Accuracy :
±1.5%
Package / Case :
Operating Pressure :
2.17 PSI (15 kPa)
Output Type :
I²C, SPI
Output :
16b
Features :
Temperature Compensated
Port Size :
Male - 0.09 (2.24mm) Tube, Dual
Introducing Pressure Sensors, Transducers Amphenol DLH-L60G-E1BD-C-NAV8 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-25°C ~ 85°C, Package / Case:8-DIP (0.620, 15.75mm), Dual Ports, Same Side, Output:16b, DLH-L60G-E1BD-C-NAV8 pinout, DLH-L60G-E1BD-C-NAV8 datasheet PDF, DLH-L60G-E1BD-C-NAV8 amp .Beyond Pressure Sensors, Transducers Amphenol DLH-L60G-E1BD-C-NAV8 ,we also offer NPC-120T, NPP-301A-700AT, MS5837-02BA21, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Amphenol DLH-L60G-E1BD-C-NAV8
DLH Series Differential/Vented Gauge Pressure Sensor I²C, SPI -25°C ~ 85°C 2.17 PSI (15 kPa) Barbed ±1.5% 16b 1.68 V ~ 3.6 V
DLH-L60G-E1BD-C-NAV8 Overview
For convenience, this transducer is included in the 8-DIP (0.620, 15.75mm), Dual Ports, Same Side package. The temperature of the transducers should be set to -25°C ~ 85°C to ensure reliable performance. The transducers can operate well with a supply voltage of 1.68 V ~ 3.6 V.
DLH-L60G-E1BD-C-NAV8 Features
Package / Case: 8-DIP (0.620, 15.75mm), Dual Ports, Same Side
Operating Temperature: -25°C ~ 85°C
DLH series
Operating Pressure: 2.17 PSI (15 kPa)