DLA40IM800PC-TRL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DLA40IM800PC-TRL
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet
Download
Description
DIODE GEN PURP 800V 40A TO263
Stock
2
In Stock :
2
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Product :
Rectifiers
Operating Temperature (Max) :
150°C
Brand :
IXYS
Output Current-Max :
40A
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reach Compliance Code :
Unknown
Diode Type :
Standard
Base Product Number :
DLA40
Type :
Standard Recovery Rectifiers
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.3V @ 40A
Product Category :
Rectifiers
Subcategory :
Diodes and Rectifiers
Case Connection :
CATHODE
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Reverse Current-Max :
10μA
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
800V
Series :
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
800V
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Product Status :
Active
Capacitance @ Vr, F :
10pF @ 400V 1MHz
Reference Standard :
IEC-60747
Supplier Device Package :
TO-263AA
Surface Mount :
yes
Mounting Style :
SMD/SMT
Vf - Forward Voltage :
1.26 V
Mounting Type :
Surface Mount
Max Surge Current :
300 A
Operating Temperature - Junction :
-55°C~175°C
Terminal Position :
Single
Package Shape :
RECTANGULAR
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Elements :
1
Non-rep Pk Forward Current-Max :
275A
Product Type :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Form :
Gull wing
Number of Phases :
1
Package / Case :
JEDEC-95 Code :
TO-263AB
Number of Terminations :
Diode Element Material :
SILICON
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10μA @ 800V
Application :
EFFICIENCY
IXYS
Current - Average Rectified (Io) :
40A
Number of Terminals :
Additional Feature :
LOW LEAKAGE CURRENT, PD-CASE
Configuration :
Single
Power Dissipation-Max :
185W
Datasheets
DLA40IM800PC-TRL
Littelfuse DLA40IM800PC-TRL
Standard Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 1.3V @ 40A -55°C~175°C 10μA @ 800V 2-Termination Tape & Reel (TR) TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB Surface Mount
DLA40IM800PC-TRL Overview
Surge currents can be used up to 300 A.When the maximum reverse current is allowed, it reaches 10μA.The maximum output current is 40A.
DLA40IM800PC-TRL Features
A maximum reverse current of 10μA
40A is the maximum value
DLA40IM800PC-TRL Applications
There are a lot of IXYS
DLA40IM800PC-TRL applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CONN 2 POLE
    CONN 3 POLE
    CONN 4 POLE
    SEAL BEAM CONN
    COMPLETE LOW COST FAIR 15P PLUG
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB