DL68G22-55S9-6106
Mfr.Part #
DL68G22-55S9-6106
Description
CONN PLUG FMALE 55POS GOLD CRIMP
Circular Connector Assemblies
Current Rating :
7.5A
Min Operating Temperature :
-55°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Feature :
Shielded
Termination :
Crimp
Connector Type :
PLUG
Number of Positions :
55
Max Operating Temperature :
200°C
Fastening Type :
Bayonet
Mount :
Free Hanging
Contact Plating :
Gold
Datasheets
DL68G22-55S9-6106
Plug 55 Positions Crimp Bulk Bayonet
DL68G-22-55S9-6106 Overview
DL68G-22-55S9-6106 Features
DL68G-22-55S9-6106 Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DL68G-22-55S9-6106 Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER