DL68G22-32S6-6106
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DL68G22-32S6-6106
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLUG FMALE 32POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Ratings :
Dust Tight, IP67, Waterproof
Series :
MIL-DTL-83723 Series III, DL
Contact Size :
Type :
For Female Sockets
Contact Shape :
Circular
Contact Type :
Crimp
Housing Color :
Silver
Shielding :
Shielded
Number of Positions :
32
Shell Finish :
Electroless Nickel
Shell Size - Insert :
Connector Type :
Plug Housing
Packaging :
Bulk
Ingress Protection :
Environment Resistant
Operating Temperature :
-65°C~200°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Orientation :
6
Insert Material :
Plastic
Note :
Contacts Not Included
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Mount :
Free Hanging
Shell Material :
Aluminum Alloy
Feature :
Coupling Nut
Fastening Type :
Bayonet Lock
Datasheets
DL68G22-32S6-6106
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 32 Positions Bulk Bayonet Lock Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-83723 Series III, DL
DL68G22-32S6-6106-LC Overview
DL68G22-32S6-6106-LC Features
MIL-DTL-83723 Series III, DL series
DL68G22-32S6-6106-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DL68G22-32S6-6106-LC Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER