DL68G22-32P9-6106
Mfr.Part #
DL68G22-32P9-6106
Description
CONN PLUG MALE 32POS GOLD CRIMP
Circular Connector Assemblies
Contact Type :
Crimp
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shielding :
Shielded
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Ratings :
Dust Tight, IP67, Waterproof
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Feature :
Coupling Nut
Shell Material :
Aluminum Alloy
Insert Material :
Plastic
Housing Color :
Silver
Mount :
Free Hanging
Contact Shape :
Circular
Shell Finish :
Electroless Nickel
Series :
MIL-DTL-83723 Series III, DL
Number of Positions :
32
Orientation :
9
Type :
For Male Pins
Ingress Protection :
Environment Resistant
Fastening Type :
Bayonet Lock
Shell Size - Insert :
Note :
Contacts Not Included
Connector Type :
Plug Housing
Packaging :
Bulk
Contact Size :
Datasheets
DL68G22-32P9-6106
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 32 Positions Bulk Bayonet Lock Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-83723 Series III, DL
DL68G22-32P9-6106-LC Overview
DL68G22-32P9-6106-LC Features
MIL-DTL-83723 Series III, DL series
DL68G22-32P9-6106-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DL68G22-32P9-6106-LC Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER