DL68G22-12P9-6106
Mfr.Part #
DL68G22-12P9-6106
Description
CONN PLUG MALE 12POS GOLD CRIMP
Circular Connector Assemblies
Termination :
Crimp
RoHS Status :
RoHS Compliant
Fastening Type :
Bayonet
Mount :
Free Hanging
Max Operating Temperature :
200°C
Connector Type :
PLUG
Number of Positions :
12
Current Rating :
23A
Contact Plating :
Gold
Min Operating Temperature :
-55°C
Datasheets
DL68G22-12P9-6106
Plug 12 Positions Crimp Bulk Bayonet
DL68G-22-12P9-6106 Overview
DL68G-22-12P9-6106 Features
DL68G-22-12P9-6106 Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DL68G-22-12P9-6106 Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER