DL68G20-28S7-6106
Mfr.Part #
DL68G20-28S7-6106
Description
CONN PLUG FMALE 28POS GOLD CRIMP
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Ingress Protection :
Environment Resistant
Fastening Type :
Bayonet Lock
Note :
Contacts Not Included
Shell Material :
Aluminum Alloy
Orientation :
7
Shell Finish :
Electroless Nickel
Housing Color :
Silver
Shell Size - Insert :
Type :
For Female Sockets
Connector Type :
Plug Housing
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Positions :
28
Series :
MIL-DTL-83723 Series III, DL
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Insert Material :
Plastic
Shielding :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Shape :
Circular
Contact Type :
Crimp
Feature :
Coupling Nut
Ratings :
Dust Tight, IP67, Waterproof
Contact Size :
Datasheets
DL68G20-28S7-6106
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 28 Positions Bulk Bayonet Lock Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-83723 Series III, DL
DL68G20-28S7-6106-LC Overview
DL68G20-28S7-6106-LC Features
MIL-DTL-83723 Series III, DL series
DL68G20-28S7-6106-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DL68G20-28S7-6106-LC Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER