DL68G18-31S8-6106
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DL68G18-31S8-6106
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLUG FMALE 31POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Insert Material :
Plastic
Fastening Type :
Bayonet Lock
Ratings :
Dust Tight, IP67, Waterproof
Shell Finish :
Electroless Nickel
Contact Shape :
Circular
Shell Size - Insert :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Mount :
Free Hanging
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Type :
For Female Sockets
Contact Type :
Crimp
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Orientation :
8
Note :
Contacts Not Included
Shielding :
Shielded
Housing Color :
Silver
Shell Material :
Aluminum Alloy
Feature :
Coupling Nut
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Positions :
31
Series :
MIL-DTL-83723 Series III, DL
Contact Size :
20
Ingress Protection :
Environment Resistant
Connector Type :
Plug Housing
Datasheets
DL68G18-31S8-6106
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 31 Positions Bulk Bayonet Lock Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-83723 Series III, DL
DL68G18-31S8-6106-LC Overview
DL68G18-31S8-6106-LC Features
MIL-DTL-83723 Series III, DL series
DL68G18-31S8-6106-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DL68G18-31S8-6106-LC Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER