DL68G18-31P9-6106
Mfr.Part #
DL68G18-31P9-6106
Description
CONN PLUG MALE 31POS GOLD CRIMP
Connector Type :
Plug Housing
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Shape :
Circular
Electroless Nickel
Mount :
Free Hanging
Contact Size :
20
Contact Type :
Non-RoHS Compliant
Feature :
Coupling Nut
Type :
For Male Pins
Ingress Protection :
Environment Resistant
Note :
Contacts Not Included
Shielded
Ratings :
Dust Tight, IP67, Waterproof
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Number of Positions :
31
Insert Material :
Plastic
Housing Color :
Silver
Shell Material :
Aluminum Alloy
Orientation :
9
Datasheets
DL68G18-31P9-6106
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 31 Positions Bulk Bayonet Lock Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-83723 Series III, DL
DL68G18-31P9-6106-LC Overview
DL68G18-31P9-6106-LC Features
MIL-DTL-83723 Series III, DL series
DL68G18-31P9-6106-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DL68G18-31P9-6106-LC Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER